ul. Kordylewskiego 11, 31-542 Kraków
+48 12 617 66 00
+48 12 617 66 66

Odsłonięcie nowej kurtyny według projektu Stanisława Wyspiańskiego

Jednym z największych wydarzeń związanych z Jubileuszem 125-lecia Teatru będzie odsłonięcie nowej kurtyny namalowanej według autentycznego, zachowanego projektu Stanisława Wyspiańskiego. Fundatorem kurtyny jest Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Jest rok 1892. Rada Miasta Kraków ogłasza konkurs na kurtynę do właśnie powstającego Teatru Miejskiego. Ma to być wielki obraz namalowany na lnianym płótnie rozciągniętym na drewnianym blejtramie. W przeciwieństwie do większości innych kurtyn będzie nie zwijana, ale podnoszona ponad scenę. Do konkursu zgłaszają się młodzi malarze m.in. Stanisław Wyspiański i Józef Mehoffer, ale ich projekty zostają odrzucone, a cały konkurs unieważniony. Realizację kurtyny powierza się uznanemu na świecie artyście – Henrykowi Siemiradzkiemu. I to jego dzieło do dziś oglądają bywalcy Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Ma się to jednak zmienić. Jednym z największych  wydarzeń związanych z Jubileuszem 125-lecia Teatru będzie odsłonięcie nowej kurtyny namalowanej według autentycznego, zachowanego projektu Stanisława Wyspiańskiego. Fundatorem kurtyny jest Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

„Zaangażowanie się w powstanie nowej kurtyny w Teatrze im. Słowackiego pozwoliło nam na połączenie kultury, biznesu i wartości. Wyspiański w swojej twórczości podkreślał znaczenie wolności i niezależności, które są istotne także w biznesie, a zadaniem biznesu nie jest tylko zarabianie pieniędzy. W ramach naszej misji pokazujemy, jak przedsiębiorcy mogą się włączać w rozwój swojego regionu. Wsparcie powstania nowej kurtyny jest naszym wkładem w historię krakowskiego Teatru” –  Jan Pamuła, Prezes MARR.

Pracami malarskimi kierował  Tadeusz Bystrzak, autor m.in. kopii „Pochodni Nerona”.  Nowa kurtyna Wyspiańskiego będzie używana zamiennie ze słynną kurtyną Henryka Siemiradzkiego.

Odsłonięcie kurtyny → 9 października o godz. 11:00
Miejsce → Gmach Główny Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie
Wstęp → wolny

3 października 2018
Wielkość czcionki
Kolory