ul. Kordylewskiego 11, 31-542 Kraków
+48 12 617 66 00
+48 12 617 66 66

Pożyczka na rewitalizację i inne unikatowe narzędzia MARR stymulujące rozwój gminy

Jesteśmy jedynym realizatorem pożyczek na rewitalizację na terenie Małopolski. Do lipca 2020 roku mamy do rozdysponowania 93 mln zł.

Jesteśmy jedynym realizatorem pożyczek na rewitalizację na terenie Małopolski. Do lipca 2020 roku mamy do rozdysponowania 93 mln zł.

O pożyczkach na rewitalizację i innych instrumentach wsparcia finansowego z którego skorzystać mogą gminy rozmawiano podczas wczorajszej konferencji „Pożyczka na rewitalizację i inne unikatowe narzędzia MARR stymulujące rozwój gminy”. Wydarzenie zorganizowane zostało przez MARR dla przedstawicieli jednostek samorządowych. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka oraz prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Przemysław Cieszyński. Pożyczkę realizujemy jako lider w konsorcjum wespół ze Stowarzyszeniem „Samorządowe Centrum Przedsiębiorczości i Rozwoju” w Suchej Beskidzkiej.

„MARR wiele lat temu został powołany po to, żeby służyć przedsiębiorcom i Wam – przedstawicielom lokalnych samorządów w rozwoju Państwa małych ojczyzn. Możecie być zarówno beneficjentami programów, ale także jesteście niezwykle cennym ogniwem, które łączy takie instytucje jak MARR z przedsiębiorcami. Szukają oni u Państwa informacji, wsparcia, pomocy, zatem, bardzo prosimy, jeśli Państwo widzicie , że taka pomoc może być udzielona kierujcie ich do nas. Każdy przedsiębiorca jest dla nas wyjątkowym klientem, bo tworzy to z czego wszyscy żyjemy”
Małgorzata Popławska, Prezes Zarządu MARR

„Dla nas rewitalizacja jest ważnym tematem. Województwo zaangażowało liczne środki dotacyjne i podpisało wiele umów. Zdajemy sobie sprawę, że jest bardzo dużo ciekawych projektów, ale wiemy, że nie jest łatwo z ich realizacją. Tymczasem MARR oferuje JST ciekawy produkt. Zachęcamy samorządy, żeby z pomocą tej pożyczki realizowały projekty, bo mieszkańcy czekają na rewitalizację. Oczywiście to Państwo decydujecie, ale mając przed sobą odpowiedzialność skarbników, wójtów, burmistrzów ufam, że Państwo zdecydujecie się skorzystać z tego programu”
Łukasz Smółka, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego

„Warunki tej pożyczki są rzeczywiście unikalne, poziom kosztu finansowania jest nieosiągalny w przypadku korzystania z jakiegokolwiek banku komercyjnego. Trzeba się nastawić, że środki europejskie będą oferowane właśnie w takiej formie w coraz większej proporcji. Bardzo zachęcam do zapoznania się tym produktem i realizacji projektów, które spowodują, że tak już piękna Małopolska stanie się jeszcze piękniejsza. Jest wiele obiektów, które zasługują na to, żeby wydobyć ich walory, żeby pełniły nowe funkcje, które będą miały pozytywny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa”
Przemysław Cieszyński, Członek Zarządu BGK

„Pożyczki na rewitalizację uruchomiliśmy w lutym 2018 roku. Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 przewidywał dwa instrumenty: dotacje na rewitalizację, oraz pożyczki – instrumenty zwrotne w bardzo dużej puli. MARR do tej pory, jest jedynym realizatorem pożyczek na rewitalizację na terenie Małopolski. Ta pula to jest ponad 93 mln zł, które mamy do wydania do lipca 2020 roku. Jeżeli nam się uda zrealizować poszczególne parametry tego projektu to mamy prawo uzyskania kolejnej takiej kwoty i przedłużenia o kolejne 30 miesięcy”
Marek Budzik, Dyrektor Departamentu Instrumentów Finansowych

11 września 2019
Wielkość czcionki
Kolory