ul. Kordylewskiego 11, 31-542 Kraków
+48 12 617 66 00
+48 12 617 66 66

Jakie ma być miasto przyszłości?

Z rozwojem miast jest trochę tak jak z gorączką złota. Miasto się rozwija, rosną ceny gruntów, pojawiają się ogromne interesy. Bardziej się opłaca zbudować ogromny mrówkowiec i zarobić szybko większe pieniądze niż patrzeć długofalowo z uwzględnieniem interesów mieszkańców.

„Z rozwojem miast jest trochę tak jak z gorączką złota. Miasto się rozwija, rosną ceny gruntów, pojawiają się ogromne interesy. Bardziej się opłaca zbudować ogromny mrówkowiec i zarobić szybko większe pieniądze niż patrzeć długofalowo z uwzględnieniem interesów mieszkańców. Oczywiście możemy mówić o odpowiedzialnym biznesie, bo on powoli zaczyna przebijać się na powierzchnię. Ja będę jednak twierdzić, że biznesmen jak może zarobić 10 mln zamiast 2, to woli zarobić 10. I teraz, powstaje pytanie: kto ma to regulować? Zachęcałabym do partycypacji społecznej, bo jesteśmy społeczeństwem coraz bardziej wyemancypowanym. Chcemy, żeby nasz głos był słyszalny, żeby nasze interesy były reprezentowane. Ale trzeba sobie powiedzieć uczciwie – nie da się zbudować miasta, które jest oparte na kompromisie. Kompromis znaczy tyle, że każdy, kto jest silniejszy robi to, co sam wywalczy. Ktoś kto ma dużą siłę przebicia wybuduje brzydki budynek w jakimś pięknym miejscu, a zdeterminowani mieszkańcy jeśli np. przykują się do drzew, to uratują park na prywatnej działce. Moim zdaniem miasto rozumiane jako administracja jest niezbędne i potrzebny jest w nim ktoś z wizją. Nie ma czegoś takiego jak kompromis. Nie wierzę, że mieszkańcy będą się spotykać i ekumenicznie podejmować decyzje, bo interesy, szczególnie w dynamicznie rozwijających się miastach są totalnie sprzeczne. Jeśli chcemy wybudować miasto ogród musimy powiedzieć uczciwie – tak będzie to bolało niektórych, bo te ogrody muszą powstać na konkretnych działkach i tam nie wydarzy się żadna inwestycja”. Małgorzata Popławska Prezes Zarządu MARR S.A.

O perspektywach rozwoju, szansach, prognozach, zagrożeniach dla miast dyskutowano podczas panelu „Kraków – miasto, w którym pomysły, rozwiązania i technologie kształtują przyszłość”. W spotkaniu zorganizowanym w ramach Impact/CrakowTechWeek uczestniczyli Małgorzata Popławska – Prezes Zarządu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl – Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie, Wojciech Przybylski – Prezes Zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego Sp. z o.o., Katarzyna Wysocka – Dyrektor Wydziału Ds. Przedsiębiorczości i Innowacji, Urząd Miasta Krakowa.

24 maja 2019
Wielkość czcionki
Kolory