ul. Kordylewskiego 11, 31-542 Kraków
+48 12 617 66 00
+48 12 617 66 66

FabLab – kreatywne laboratorium

22 marca został podpisany akt notarialny powołujący fundację Inteligentna Małopolska. Fundacja będzie odpowiadała za zarządzanie FabLabem oraz pozyskiwaniem funduszy na ten cel.

22 marca został podpisany akt notarialny  powołujący fundację Inteligentna Małopolska. Fundacja będzie odpowiadała za zarządzanie FabLabem oraz pozyskiwaniem funduszy na ten cel. Powołanie FabLabu Małopolska wzorowane jest na analogicznych instytucjach działających już na świecie. Obecnie w ponad 100 państwach działa ponad 1000 FabLabów.

FabLab (z ang. Fabrication Laboratory) – to rodzaj pracowni lub małego laboratorium, gdzie można w praktyce sprawdzić każdy pomysł. To miejsce dla osób, które chcą prowadzić pracę naukową lub testować nowe rozwiązania, a nie mają do tego odpowiednich narzędzi i przestrzeni. To kreatywna przestrzeń dla hobbystów, majsterkowiczów, modelarzy, architektów, artystów i inżynierów, którzy wykorzystując dostępne materiały i narzędzia mogą tworzyć prototypy nowych urządzeń i wynalazków. Nowe projekty oraz konstrukcje będą rozpowszechniane w systemie otwartych licencji (Open Source).

FabLab Małopolska od samego początku stawia na współpracę z instytucjami oświaty, szkołami i uczelniami wyższymi. Planowane jest stworzenie kilku dobrze wyposażonych pracowni stacjonarnych, a w nich maszyny sterowane komputerowo, urządzenia do cyfrowej produkcji, drukarki 3D, obrabiarki CNC, wycinarki laserowe i plotery, które pozwolą na tworzenie prototypów różnego rodzaju produktów, a także konstruowanie urządzeń elektronicznych np. robotów. Ponadto prowadzone będą szkolenia i spotkania inicjujące współpracę twórców i kreatorów. Dodatkowo powstanie jeden MobiLab (mobilne laboratorium) czyli pojazd, który będzie mógł dotrzeć do placówek oświatowych w całej Małopolsce. Pozwoli on młodym ludziom także z małych miejscowości na wykorzystanie nowoczesnych technologii i przeprowadzanie doświadczeń niedostępnych podczas tradycyjnych lekcji w szkołach.

22 marca 2018
Wielkość czcionki
Kolory